نرده چوبی


محافظی از جنس چوب که برای جلوگیری از خطر سقوط از پلکان یا پرتگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

نرده چوبی به دو نوع مختلف می باشد :

این نوع نرده ، صاف است و فقط در محل گردش به اصطلاح ((فارسی)) می شود یعنی به صورت 90 درجه یا درجه های دیگر به هم متصل می شود که به آن نرده ساده می گویند.

 

نوع دوم آن نیم دایره یا هلال یا قوسی است که به آن نرده پیچ یا گرد یا نرده حلزونی یا نرده مارپیچ می گویند.

 

جنس نرده چوبی:

نرده چوبی عمدتاً از چوبهای روسی و راش تهیه می شود که هر یک مزایای خود را دارد که مختصر به آن می پردازیم:

چوب روسی (نرّاد):

چوبی سَبک وزن به رنگ زرد روشن که از درخت کاج و سرو و سوزنی برگها ی روسیه تهیه می شود و در برابر موریانه و حشرات به دلیل صمغی که دارد مقاوم است و دارای گره و موج باز می باشد و چون از طرف روسیه وارد ایران می شود به این نام شناخته می شود و نوع درجه یک و دو و سه دارد.

چوب راش:

این نوع چوب بسیار محکم و مقاوم است و به رنگ کرم مایل به قرمز یافت می شود و در برابر ضربات بسیارمقاوم است و در شمال کشور به چوب جنگلی نیز معروف است و در محلهای که رفت و آمد زیاد است برای استفاده نرده بیشتر کاربرد دارد.

لازم به ذکر است انواع چوبهای دیگر نیز مثل بلوط , گردو , افرا , وانواع دیگر چوب به دلیل عدم مرغوبیت لازم  در جنس و یا خشک کردن آن چوب در ایران,  مورد استفاده نرده کمتر قرار می گیرند ولی چوبهایی مثل توسکا و چنار و ممرز یا چوب بلوط یا ملچ کانادایی در مواردی که مرغوبیت کافی را داشته باشند در ساخت پایه ها و نلبکی و ایستگاه به کار می روند.

 

قسمتهای تشکیل دهنده نرده چوبی :

نرده چوبی

نعلبکی(کفی) : قطعه چوبی که به زمین یا کفپله متصل شده و پایه روی آن قرار می گیرد.

 

پایه (صراحی -baluster) : چوبی خراطی شده یا منبت کاری شده یا ابزار خرده که به صورت یک ستون عمودی بین نعلبکی و دستاَنداز قرار گرفته و عمدتاً وسط هر پله قرار می گیرد (با کلید بر روی این قسمت ((نمونه پایه ها )) تصاویر نمونه پایه ها را مشاهده کنید)

دستاَنداز (دستنرده-handrail): چوبی که ما آن را با دست می گیریم و از ایستگاه شروع شده و تا آخر کار ادامه دارد.

ایستگاه (شاه پایه-newel): پایه ای بزرگتر از پایه های دیگر که اول یا آخر هر کار قرار گرفته و کار از ایستگاه (شاه پایه یا استارتر) شروع می شود.


مراحل اجرای نرده چوبی:

 

1.مرحله نصب نرده چوبی : که حتماً توسط نجّار متخصص باید انجام شود تا کارنصب شده در عین زیبایی بعد از مدتی تکان نخورد و محکم بماند در این مرحله اول نعلبکی به سنگ راه پله پیچ و چسب شده و بعد ایستگاه و پایه ها و دست انداز نصب می شود.

 

2.مراحل رنگ نرده چوبی : توسط رنگکار (نه نقاش ساختمانی) انجام می شود و در این مرحله اول چوب با سمباته صاف می شود و بعد آستر شده و بعد سیلر و کیلر می پاشند و بتونه کاری کرده و نیم پلی استر روی کار می آید که به هر رنگی که مورد دلخواه شما باشد نرده مورد نظر رنگ می شود رنگها عمدتاً با توجه به رنگ دَرهای خانه یا رنگهای فندقی و گردویی مورد استفاده قرار می گیرند .

 

سوالات متداول:

آیا نرده چوبی  بعد از مدّتی تکان نمی خورد یا شل نمی شود ؟

جواب:

صنایع چوبی رضاپور مفتخر است که با نزدیک 40 سال سابقه کار در امور چوبی هنوز نرده ی 35 سال پیش نصب شده توسط استاد محمود رضاپور بدون هیچ تکانی استوار ایستاده است که رمز آن در نحوه نصب نرده چوبی می باشد.

 

( نرده های صنایع چوبی رضاپور با ضمانت 10 ساله استحکام به شما عرضه می شود)

 

سوال:

 

چگونه بفهمیم کار ما چه اندازه و چه نوع چوبی لازم دارد؟

 

جواب:

 

تقریباً هر سه پله , یک متر دست انداز می خواهد و به تعداد پایه ها که در هر پله یکی استفاده می شود , یک نعلبکی(همان چوبی که به کفپله پیچ می شود)لازم می شود و اول هر کار یک ایستگاه یا شاهپایه (که با توجه به کار تعداد آن متغیر است)و نعلبکی مخصوص برای آن ایستگاه و در قسمت مسطح هر متر دست انداز پنج پایه (به علت اینکه سر بچه از آن رد نشود ) و در آخر مشورت با کارشناسان صنایع چوبی رضاپور می تواند شما را بهتر در خرید مقدار چوب مورد نیاز راهنمایی کند.

سوال:

قیمت نرده چوبی ونوع پرداخت وجه برای کار به چه صورت می باشد؟

جواب:

کار نرده به صورت متری محاسبه می شود (هر سه عدد پایه ,یک متر) وقیمت آن بستگی به نوع کار(پیچ یا ساده یا صاف یا پله ای بودن) و نوع چوب و پایه انتخابی و میزان جنس و نوع رنگ دارد .

برای گرفتن قیمت  و راهنمایی های بیشتر از ساعت 8 الی20 به شماره 09123024845 (استاد رضاپور) یا  33280987 021 کارخانه تماس بگیرید.


نرده ساده

 

نرده پیچ

 

>> گالری صنایع چوبی رضاپور کلیک کنید <<

 


 
RTL Translate By : mehrdad rezapour

Search Engine Optimization